Osią wydarzeń będzie wystawa, prezentująca problemy, z jakimi zmagali się Polacy w pierwszych dniach po objęciu władzy w mieście nad Brdą. Szkolenie kadr nauczycielskich, przeciwdziałanie wywozom dzieł sztuki i rozbiórkom torów kolejowych, wszystko okraszone szeroką działalnością dobroczynną, to tylko niektóre spośród spraw, którym czoła musieli stawić bohaterowie wystawy, prezentowanej w Bibliotece Głównej w Strefie Kultury.
Codziennie będzie można zanurzyć się w te pełne uroku, ale i trudu, lata dwudzieste, w czasie kuratorskiego oprowadzania po wystawie.
Całości wydarzeń towarzyszyć będzie multimedialna prezentacja w formie videomappingu 3D, wyświetlana na fasadzie budynku przy Starym Rynku, dotycząca działań Witolda Bełzy, pierwszego polskiego dyrektora Biblioteki, w zakresie patriotyzmu i krzewienia polskości, jak organizacja Komitetu Sienkiewiczowskiego, wpierającego budowę pierwszego pomnika pisarza na ziemiach polskich, pozyskanie kolekcji listów królewskich czy rękopisów Roty.
Zwieńczeniem działań będzie projekcja filmu “Sąsiedzi” z roku 1969 w reżyserii Aleksandra Ścibor-Rylskiego, opowiadającego o miłości Polaka i Niemki w przededniu oraz pierwszych dniach II wojny światowej.
Terminy:
Wystawa: 01 - 05.10.2024, w godzinach pracy Wypożyczalni Głównej
Otwarcie wystawy: 01.10.2024 o godz. 12.00 w Strefie Kultury
Kuratorskie oprowadzanie: codziennie o godz. 12:00 (bez konieczności zapisów) lub o innej porze po wcześniejszym umówieniu [tel. 52 33 99 237].
Projekcja Videomapping: codziennie w dniach 01 - 05.10.2024
godz. 19.15, 19.45, 20.15, 20.45,
Budynek Główny, Stary Rynek 24.
Projekcja filmu „Sąsiedzi”: 05.10.2024 o godz. 17.00 na Strychu Biblioteki.
Wstęp wolny.
Zadanie dofinansowane przez Biuro Niepodległa w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Dofinansowanie z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, z budżetu Miasta Bydgoszczy oraz środków własnych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy.
Napisz komentarz
Komentarze