Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Podróżnicy na Festiwalu w Bydgoszczy

Zbliża się przez wielu wyczekiwany przedostatni weekend września. Mówimy tak za sprawą odbywającej się w naszym mieście XIV edycji Bydgoskiego Festiwalu PODRÓŻNICY. Prelekcje podróżników, zdjęcia i filmy z ich wyprawy, warsztaty i wystawa, to wszystko przygotowano na tegoroczną edycję. Są też jak zawsze gwiazdy, a wśród nich Dawid Andres.
Podróżnicy na Festiwalu w Bydgoszczy

Andres

Przygotowania do Festiwalu trwają od wielu tygodni, dlatego organizatorzy liczą, że odwiedzi ich wielu widzów. Wspólnie będzie można wyrazić uznanie dla wyjątkowych gości oraz poszukać podróżniczych inspiracji.

Tegoroczny, XIV Bydgoski Festiwal Podróżnicy, odbędzie się 20-21 września – ponownie w bydgoskiej Fabryce Lloyda. 

Nie zatrzymał nas Covid i nie zatrzymała trudna sytuacja związana z pożarem Fabryki Lloyda – mówi Malwina Sypniewska-Pietsch, organizatorka (wspólnie z siostrą Karoliną Sypniewską-Widą) bydgoskiego Festiwalu Podróżnicy. – Bardzo nam to miejsce odpowiada. Nie tylko robimy tu prelekcje, warsztaty, ale również strefę dla wystawców. Spotkamy się w ogromnym namiocie. A jeśli pogoda pozwoli, przenosimy się na dużą scenę i mamy wtedy 800 miejsc siedzących pod niebem.

W tym roku uczestnicy festiwalu wysłuchają siedemnastu prelekcji z wypraw. Paweł Małaszko, opowie o swojej rowerowej podróży przez Afganistan. – To zacofany kraj, a ludzie są otwarci na podróżnika. Zawsze wychodził obronną ręką z wszystkich opresji – mówi Malwina Sypniewska-Pietsch.

Piotr Strzeżysz całe życie jeździ na rowerze. Pojechał jednośladem z Polski do Indii, a dokonał tego drugi raz po 20 latach. – Fantastyczny opowiadacz, myślę, że jego prelekcja będzie bardzo ciekawa – zachęca Malwina Sypniewska-Pietsch.

Zwraca też szczególną uwagę na kobiety w podróży. – Samotna podróż może być niesamowitym, ale i bezpiecznym przeżyciem – mówi Malwina Sypniewska-Pietsch. – Od małego wpajano nam, i słusznie, o niebezpieczeństwach w podróży, ale Katarzyna Kozłowska, Marta Błaszczak czy” Meg” Małgorzata Szumska udowadniają, że czasami wystarczy się odważyć. Odwaga i rozsądek muszą iść w parze. Razem z uśmiechem, który otwiera wszystkie drzwi i powoduje, że ludzie stają się przychylni.

Podczas festiwalu przewidziano także spotkanie z Dawidem Andresem, który najbardziej znany jest z programu telewizyjnego „Ciężarówką przez…” – Dawid przepłynął wcześniej Amazonkę rowerami, tak, tak, tu nie ma pomyłki. Było to połączenie deski – supa z rowerem. Tak przepłynęli, przejechali Amazonkę przez sześć tysięcy kilometrów. Za to został uhonorowany Kolosem.

W ramach warsztatów Przemek Jakubczyk zabierze chętnych na spacer fotograficzny „Odkrywamy Bydgoszcz, jak zrobić świetne zdjęcia w mieście”. – To będą warsztaty poświęcone temu, jak przywieźć z podróży piękne kadry, na których utrwalimy wspomnienia z fajnych wakacji – dodaje Malwina Sypniewska-Pietsch. – Z kolei warsztaty rowerowe poprowadzi Paweł Małaszko, który podpowie, w jaki sposób spakować się na długą podróż rowerem. – Sztuką jest zabranie całego potrzebnego ekwipunku i spakowanie go w sakwach.

W tym roku warsztaty jogi poprowadzi Katarzyna Kozłowska, która po pięćdziesiątce objechała dookoła świata, a na co dzień jest instruktorką jogi w Gdańsku.

Po raz pierwszy zawita do Bydgoszczy himalaista Janusz Gołąb, który był w zespole razem z Andrzejem Bargielem i zabezpieczał jego zjazd na nartach z Gaszerbrumu. Będzie także Michał Woroch, który na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim, zwiedził już samochodem obie Ameryki. Teraz samochodem dojechał do Tajlandii, a na początku listopada wraca na tę trasę. Chce dojechać do Australii. Udowadnia, że bariery istnieją tylko w naszych głowach.

W programie festiwalu znalazły się również bydgoskie akcenty: Justyna Gotowicz opowie o transportach humanitarnych do objętej wojną Ukrainy. – Wiemy, że na świecie jest dużo zła, a festiwal jest czasem radości. Elżbieta Dzikowska skupiła się na transportach humanitarnych Justyny Gotowicz i podkreśliła, że to ważny temat. Do tej pory takich relacji nie było na festiwalu, ale warto o tym mówić.

Pojawią się też relacje z wypraw po… Bydgoszczy. – Lubię oglądać zdjęcia Justyny Szelągowskiej i zapytałam ją, czy mogłaby przygotować nam zdjęcia Bydgoszczy do wystawy, która towarzyszyłaby festiwalowi – mówi Malwina Sypniewska-Pietsch. – Zawsze, nie tylko podczas festiwalu, zależy nam na promocji Bydgoszczy. Pokazujemy zakątki, które mogłyby przyciągnąć do Bydgoszczy turystów. A Justyna Szelągowska robi tak piękne zdjęcia Bydgoszczy, że bardzo cieszymy się z obecności jej zdjęć. Wiadomo, że Bydgoszcz jest piękna, ale dzięki festiwalowi wielu podróżników dopiero odkrywa Bydgoszcz. I są zachwyceni naszym miastem. Oni mają duże zasięgi w sieci, robią sobie zdjęcia w Śródmieściu i w świat idzie informacja, że „Podróżnicy” odbywają się w fajnym mieście.

Z uwagi na to, że XIV edycja festiwalu będzie inna niż wszystkie, kluczowe informacje organizacyjne: 

- wydarzenie jest PLENEROWE, na zewnętrznym terenie Fabryki Lloyda

- jeżeli pogoda pozwoli, to prelekcje będą się odbywać na dużej scenie, przygotowane będą ławki, krzesła i leżaki

- do dyspozycji jest też duży, zadaszony namiot eventowy z miejscami siedzącymi 

- dostępna będzie strefa barowa oraz gastronomiczna z dedykowanym menu pod festiwal

Wstęp na wydarzenie jest wolny, organizatorzy spodziewają się wysokiej frekwencji, zachęcają więc do szybszego pojawienia się na terenie, liczba miejsc siedzących jest ograniczona i nie są przyjmowane rezerwacje.

Festiwal Podróżnicy: piątek (20 września) – początek od godz. 15; sobota (21 września) – początek od godz. 11.

Wszystkie szczegóły i program festiwalu pod linkiem

https://podroznicy.byd.pl/1-strona-glowna



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 996 hPa
Wiatr: 22 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama