Ostrzeżenia dotyczą powiatów: aleksandrowski, brodnicki, chełmiński, golubsko-dobrzyńskim, grudziądzkim, inowrocławskim, lipnowskim, mogileńskim, radziejowskim, rypińskim, toruńskim, wąbrzeskim, włocławskim oraz w miastach Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń i Włocławek.
Wicewojewoda Piotr Hemmerling jeszcze wczoraj skierował do kujawsko-pomorskich samorządów zalecenia dotyczące podjęcia działań prewencyjnych, mających właściwie przygotować i zapobiegać ewentualnym sytuacjom kryzysowym związanym z sytuacja meteorologiczną.
Zalecenia dotyczyły m.in.
-zapewnienia prawidłowego obiegu informacji o potencjalnych zagrożeniach i stratach w infrastrukturze
- zapewnienia w okresie 12-15.09 niezwłocznego dostępu do magazynów
- podjęcia szczególnej współpracy OSP, PSP, Policji oraz innych instytucji w ramach swoich kompetencji, np. w celu sprawdzania drożności odpływów i studzienek przyjmujących opady atmosferyczne.
Służby są w pełnej gotowości, a działania prewencyjne zostały wdrożone. Zwiększone są obsady osobowe, sprzęt jest gotowy w razie konieczności użycia. 24 godziny na dobę będą w gotowości wojewódzkie magazyny przeciwpowodziowe. Wzmocniona jest obsada Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
Chociaż, jako województwo znajdujemy się w ostrzeżeniach 1 stopnia związanymi z sytuacją meteorologiczną, apeluję do mieszkańców o szczególną ostrożność. Zwracajcie uwagę na bieżące komunikaty służb oraz stosujcie się do ich poleceń. W takich sytuacjach warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że współpraca i szybka reakcja mogą zapobiec poważniejszym skutkom. Bądźmy odpowiedzialni i przygotowani zawsze na każdą ewentualność. - mówi Wojewoda Micha Sztybel, który pozostaje w kontakcie z służbami i na bieżąco monitoruje sytuację.
Napisz komentarz
Komentarze