Pierwsze spotkanie odbyło się w Starostwie Powiatowym w Żninie. W spotkaniu, które było podzielone na trzy moduły (spotkanie z władzami samorządowymi; zarządzanie kryzysowe; działania jednostek wykonujących zadania zlecone i działania inspekcji wojewódzkich na terenie powiatów) uczestniczyli: starosta żniński, burmistrzowie, wójtowie, szefowie lokalnych służb, inspekcji i straży oraz samorządowcy odpowiedzialni za kluczowe zadania publiczne.
Wojewoda podkreślił znaczenie utrzymywania regularnego kontaktu z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego:
Staram się działać refleksyjnie i uważam, że po 8 miesiącach, teraz jest doskonały czas, by zainicjować rozmowy w takiej formie, stąd propozycja regularnych wyjazdów w teren, by spotykać się z samorządowcami, ale także z innymi jednostkami i organami realizującymi zadania zlecone.
- mówił Wojewoda.
Wojewoda na spotkaniu przekazał istotną informację o powołaniu Rady Samorządowej działającej przy Wojewodzie:
Dziś podpisałem powołanie Rady Samorządowej przy Wojewodzie, na której będziemy rozmawiać o zmianach, problemach, a także programach, którym przewodzi Wojewoda. Zwrócę się do Państwa o wskazanie przedstawicieli uczestniczących w Radzie, aby skrócić drogę kontaktu, a także ułatwić dalsze przekazywanie istotnych spraw i pytań do wydziałów Urzędu, a także do rządu.
Spotkania dotyczyły m.in. kluczowych zagadnień dla regionu, takich jak zmiany wynikające
z nowej ustawy o obronie cywilnej, czy zmian wynikających z reformy systemu finansowania JST, także kwestii związanych z zarządzaniem kryzysowym, jak np. usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
Przedstawiciel Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dyrektor Sławomir Szymański szczegółowo omówił zasady przygotowywania propozycji zadań w ramach tych działań, zaznaczając, że to na podstawie wniosku Wojewody Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznaje promesy jednostkom samorządu terytorialnego na realizację zadań dotyczących usuwania skutków klęsk.
Wspomniał również o szerokiej dostępności aplikacji RSO, jako źródła istotnej wiedzy
o zagrożeniach i możliwościach podejmowania prewencji. Wskazał, jak powinien wyglądać modelowy system komunikacji z WBZK i przekazał kompleksowe informacje
o funkcjonowaniu numeru 112.
W trakcie spotkania poruszono tematy związane z realizacją programów rządowych w powiecie żnińskim - „Aktywny Maluch 2022-2029” wspierający rozwój opieki nad dziećmi do lat 3,
a także Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych. Włodarze z powiatu wskazywali na trudności, jakie napotykają przy realizacji zadań operacyjnych.
Burmistrz Żnina, jako przedstawiciel Konwentu Powiatu, przekazał wraz z przedstawicielami jednostek listę tematów priorytetowych, w tym m.in. kwestie odpadów w Janowcu, wykluczenia komunikacyjne, brak własnego zespołu ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności, problem z pieczą zastępczą oraz walkę z wirusem ASF.
Wojewoda zapewnił, że wszystkie zgłoszone na spotkaniach kwestie zostaną przekazane, że względu na właściwość, odpowiednim wydziałom Urzędu oraz odpowiednim Ministerstwom.
Na zakończenie Wojewoda odwiedził Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w
Żninie, gdzie spotkał się z funkcjonariuszami, aby omówić bieżące potrzeby i wyzwania służby.
Cykl spotkań będzie kontynuowany w innych powiatach województwa, co ma na celu wzmocnienie współpracy między administracją rządową, a samorządami.
Napisz komentarz
Komentarze