Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Przedwakacyjne propozycje w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

Maj oraz czerwiec w Teatrze Polskim w Bydgoszczy będą różnorodne. Przed bydgoskimi widzami – dramat współczesny, pokazy dla najmłodszych widzów, premiera i klasyka.
Przedwakacyjne propozycje w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

Autor: Hamlet - fot.: Natalia Kabanow

Majowy repertuar otworzy „Stella Walsh. Njaszybsza osoba świata” 

Spektaklw reżyserii Jana Jelińskiego tworzy biograficzną fikcję o postaci Stelli Walsh, wychodząc od tego, czego o niej nie wiemy, co pozostaje tematem domysłów i spekulacji.

Twórcy i twórczynie „Stelli Walsh. Najszybszej osoby świata” zadają sobie oraz widzom pytania: Z czym mierzyła się Stella? Jakie znaczenie dla jej decyzji o utrzymaniu w tajemnicy swojej interpłciowości miało dorastanie w konserwatywnym, katolickim domu? Czy eksplorowała swoją nienormatywną tożsamość płciową i seksualną?

Głównym tematem opowieści twórcy czynią doświadczenie dyskryminacji osoby interpłciowej. Dyskryminacji, która zaczynać się może już w domu rodzinnym i w gronie najbliższych osób. Spektakl jest zaproszeniem do snucia empatycznej fantazji sojuszników osób interpłciowych. Historia Stelli opowiadana z takiej perspektywy staje się gestem sprzeciwu wobec medialnego śledztwa, którego padła ofiarą.

Pokazy spektaklu odbędą się 11 maja (sobota) o godz. 19:00 oraz 12 maja (niedziela) o godz. 18:00 na małej scenie TPB.

Majowe pokazy dla najmłodszych

W maju na małą scenę TPB powróci „Pchła Szachrajka” w reżyserii Łukasza Gajdzisa czyli inteligenta i pełna humoru opowieść na podstawie kultowego tekstu Jana Brzechwy.

Spektakl przeniesie małych widzów do bajkowego świata opartego na nieposkromionej wyobraźni. To właśnie tutaj przesunięcie kartonowego pudełka w mgnieniu oka pozwala dostać się do magicznej rzeczywistości, w której zwykła łyżka może przemienić się w miecz, a pchła osiągnąć rozmiary słonia. 

Majowe pokazy „Pchły Szachrajki” odbędą się 17 maja (piątek) o godz. 10:00 i 18 maja (sobota) o godz. 11:00. 

Premiera projektu społecznego „Nie ogarniam czyli o demonach” 

Maj w TPB zakończy czwarta premiera sezonu – „Nie ogarniam czyli o demonach” w reżyserii Uli Kijak. 

Spektakl powstał w nadziei, że teatr pomoże zamanifestować to, że każda i każdy z nas czasem czuje, że „nie ogarnia”, że przymus „ogarnięcia się” bywa ciężarem nie do zniesienia, że w końcu - mamy prawo „nie ogarniać”! Przecież nikt nie ogarnia wszystkiego, nikt nie ogarnia zawsze i wszędzie, jesteśmy w tym razem. A co gdyby istniało miejsce dla „nieogarów”, do którego moglibyśmy przyjść z bagażem, w którym kryją się nasze demony? Miejsce, w którym moglibyśmy rozpakować go i wyrazić swoje emocje – płakać, śmiać się i krzyczeć bez ograniczeń. Miejsce, w którym moglibyśmy znaleźć ukojenie i zrozumienie. Właśnie w takim miejscu spotykają się bohaterowie „Nie ogarniam czyli o demonach”, by utulić swoje emocje.

Celem twórczyń i twórców jest okazanie wsparcia osobom, które napotkały w swoim życiu różne problemy życiowe, zdrowotne, społeczne, psychologiczne lub inne i chcą sobie z nimi poradzić. Spektakl daje przestrzeń, by pogodzić się ze swoimi demonami, emocjami, by pozwolić sobie na „nieogar”.

Premiera „Nie ogarniam czyli o demonach” odbędzie się 23 maja (czwartek) o godz. 19:00. Popremierowe pokazy odbędą się 24 maja (piątek) oraz 25 maja (sobota) o godz. 19:00. 

Czerwcowa wyprawa do lunaparku cierpień z „Werterem”

Czerwiec w TPB rozpocznie się pokazami „Wertera” w reżyserii Grzegorza Jaremki czyli spektakl inspirowanego "Cierpieniami młodego Wertera" Johanna Wolfganga Goethego.

Epistolarna powieść Goethego o destrukcyjnej miłości to kopalnia postaw przedkładających uczucie ponad wszelką racjonalność i była aktualizowana w licznych ujęciach pokoleniowych. Kolejne generacje odwoływały się do postaci Wertera, żeby dopełniać własne narracje o pędzie ku śmierci czy miłości, której nie da się znieść.

„Werter” w reżyserii Grzegorza Jaremki nie przedstawia jednak opowieści z kartek lektury szkolnej. Zamiast rekonstrukcji powieściowej akcji, proponuje tożsamościowy kalejdoskop. W bydgoskiej produkcji Werter zestawiony zostaje z romantyczną poezją i namysłem teoretycznym nad miłością, twórczością muzyczną sad boys, a także powracającą kulturą emo, i wieloma innymi nawiązaniami do popkultury. Samotny, wyalienowany Werter staje się przyczynkiem do opowieści o miłości własnej, performowaniu siebie, igraniu ze śmiercią i produkowaniu nowych sposobów bycia i kochania.

Pokazy spektaklu odbędą się na małej scenie TPB 9 czerwca (niedziela) o godz. 18:00 oraz 11 czerwca (wtorek) o godz. 10:00 i 19:00.

Ostatnią z przedwakacyjnych propozycji TPB będzie „Hamlet” 

„Hamlet” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego nie poszukuje odpowiedzi na wszystkim dobrze znane pytanie: „Być albo nie być”. Spektakl, poprzez odrzucenie zerojedynkowego myślenia, ukazuje fantazję o świecie, w którym nie trzeba wybierać tylko pomiędzy złem a mniejszym złem, szukają przestrzeni między dwoma skrajnościami, rezygnując z wyboru albo-albo. Na scenie bydgoska publiczność będzie śledzić nie tylko wydarzenia ze słynnego dramatu Williama Shakespeare’a w humorystycznym wydaniu, ale także castingu do roli Hamleta. 

Czerwcowe pokazy „Hamleta” odbędą się na małej scenie TPB 15 czerwca (sobota) o godz. 19:00 oraz 16 czerwca (niedziela) o godz. 18:00. 

Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy czynnej od środy do piątku w godz. 14:00-18:00 a także na godzinę przed spektaklami ([email protected]; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 30 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FreitTreść komentarza: koszmar!!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:22Źródło komentarza: Idźmy na wyboryAutor komentarza: MalinaTreść komentarza: Nie używajnym wulgaryzmów. Jest to klasyczny artykuł reklamowy i każdy ma prawo się sprzedawać. Znam to miejsce - teraz pełno komarów od tego stawu. Właściciel hotelu mógłby zrobić opryskData dodania komentarza: 06.05.2024, 06:08Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: od kiedy jest restauracja gruzińska w Tyrolu przestałem tam jeździć. To żarcie jest nie jadalne. szkoda, że zamknęła się wcześniejsza kuchnia, teraz to żart!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 22:21Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Wojciu, ja widzę, że za michę żarcia jesteś w stanie napisać wszystko, ale te twoje wypociny są ch... warte, redaktorzyno czwartoligowaData dodania komentarza: 03.05.2024, 10:02Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: WeltTreść komentarza: DnoData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu przy Pięknej i SolskiegoAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??Data dodania komentarza: 30.04.2024, 14:56Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama